1-if the concentration of a stock solution is 0.152M, what is the concentration of 10.0 mL of
the stock solution diluted into a 100 mL volumetric flask
formula: M1V1= M2V2
M1=0.152M, V1= 10.0 mL, and V2=100 mL
(10.0 ml) (0.152 M) = (100 ml) (M2)
M2 = (10.0mlx0.0152 M) / 100ml= 0.0152 M
2-a certain dye has the absorbance and concentration data given below:
concentration; 0.010, 0. 012, 0.014, 0.016, 0.018, 0.020
Absorbance: 0.095, 0.114, 0.132, 0.155, 0.170, 0.188
use the data to plot a graph pf absorbance versus concentration. let absorbance be on y-
axis and concentration on x-axis. Note that your scales must have equal increments per
space. Draw the best straight line through the array of points and determine the
concentration of the dye which would correspond to an absorbance of 0.0140.
0.2
0.18
0.16
0.14
0.12
0.1
0.08
0.06
0.04
0.02
0
0.01 0.01 0.01 0.01 0.02 0.02 0.02 0.02
Y-Values