1 / 1100%
Chapter 1 – Question 8
Made to Stock
Average Inventory = Order Quantity/2 = 500/2 = 250
Inventory Holding Cost = Average Inventory*Unit Holding Rate = 250*$50 = $12,500
Made to Order
Discount = 5000*$5*52 = $1,300,000
Answer – The cost under Made to Stock is less. It is better to produce to stock rather than
produce to order.
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
Leanne Heilemann
BUS 384
SLN 27153
01/15/19
Students also viewed