Based on the data you have and the z table, what percentage of people might start to show signs of dementia at or before age 65?
(65-69.8)/2.79 = 1.72 = .44 =44%
If you consider the normal range of onset in this population to be +/-1 z-score from the mean, what two ages correspond to this?
Answer (+1 z) Work: 2.79(1) + 69.8 = 72.59
Answer (-1 z) Work: -2.79(1) + 69.8 = 67.01