You are in the market for oranges. The supply equation (in millions) for oranges is
(Not rated)
(Not rated)
1. You are in the market for oranges. The supply equation (in millions) for oranges is : S(P)= .3p^2 +11P - 40 The demand equation is D(P) = .7p^2 +P - 1
a. How many oranges are demanded at a price of $11.50?
b. Find the equilibrium price and quantity.
2. F(X)= x^2 +2, G(X)= 3(x-3)^2, H(X)= 5/2x-3
Calculate:
a. g(h(r))
b. f(g(5x))
3. Using the definition of a derivative, calculate f'(x) for the following:
a. f(x)=2/x^2
7 years ago
Solution
NOT RATED
Purchase the answer to view it

- pblmset1ans.doc