To find the standard deviation of the diameter of wooden dowels, the manufacturer ...
(Not rated)
(Not rated)
To find the standard deviation of the diameter of wooden dowels, the manufacturer measures 19 randomly selected dowels and finds the standard deviation of the sample to be s=0.16. find the 95% confidence interval for the population standard deviation
8 years ago
Df = n - 1 = 19 - 1 = 18 s = 0.16 ...
NOT RATED
Purchase the answer to view it
