The failure rate of most condoms is around 3%. Consider a standard box of 12 ...

profileguru2009
 (Not rated)
 (Not rated)
Chat

      The   failure rate of most condoms is around 3%. Consider a standard box of 12. Let   x = the number of failures (0 through 12). Create a probability distribution.   (You can use the binomdist function in Excel to accomplish this.) [15 pts]   Use your table to answer the following questions:    a. What is the probability   that none of them fail? [2 pts] 0.693842361   b. What is the probability   that at least one will fail? [2 pts]    c. What is the probability   that at most 6 of them will fail? [2 pts]   d. What is the probability   that all 12 will fail? [2 pts]   e. What is the probability   that between 5 and 10 will fail? [2 pts]    

    • 8 years ago
    (b) P(At least 1) = 1 - P(0) = 1 - 0.6938 = 0.3062 ...
    NOT RATED

    Purchase the answer to view it

    blurred-text
    • attachment
      Thefailurerateofmostcondomsisaround.xls