Let f(t) be the weight (in grams) of a solid sitting in a beaker of water ...
(Not rated)
(Not rated)
Let f(t) be the weight (in grams) of a solid sitting in a beaker of water. Suppose that the solid dissolves in such a way that the rate of change (in grams/minute) of the weight of the solid at any time t can be determined from the weight using the formula: f′(t)=−4f(t)(5+f(t))
If there is 1 grams of solid at time t=2 estimate the amount of solid 1 second later.
8 years ago
f’(2) = -4f(2) (5 + f(2)) = -4(1) (5 + 1) = -24 ...
NOT RATED
Purchase the answer to view it
