In a recent study on gender differences in education, a sample of 7 boys had a mean score of 18.8 ...

profileguru2009
 (Not rated)
 (Not rated)
Chat

  

In a recent study on gender differences in education, a sample of 7 boys had a mean score of 18.8 and a standard deviation of 4.1 on a Standardized Math Test. A sample of 11 girls had a mean score of 19.7 and a standard deviation of 3.6 on the same test. What is the t-statistic for this data? (Use the sample of boys as Group 1.)

    • 8 years ago
    n1 = 7 n2 = 11 x1-bar = 18.8 ...
    NOT RATED

    Purchase the answer to view it

    blurred-text