In 2010, 91% of households had at least one cell phone. A random sample of 300 households in each of two ...
(Not rated)
(Not rated)
In 2010, 91% of households had at least one cell phone. A random sample of 300 households in each of two different counties indicated the following. At alpha equal to 0.01 level of significance, can it be concluded that a difference in proportions exist?
8 years ago
Data: n1 = 300, n2 = 300, p1 = 255/300 = 0.85, p2 = 278/300 = 0.927 ...
NOT RATED
Purchase the answer to view it

- In201091ofhouseholdshadatleastonecellphone.Arandomsampleof300households.doc