If an annuity pays out at a rate of c(t) = $1,000t+35,000 per year ...
(Not rated)
(Not rated)
If an annuity pays out at a rate of c(t) = $1,000t+35,000 per year, what is the present value of this annuity over 20 years if there is an inflation rate of 5% per year.
8 years ago
R(t) = 1000t + 35000, k = 0.05, T = 20 ...
NOT RATED
Purchase the answer to view it
