According to a study conducted in one city, 32% of adults in the city have credit card debts ...

profileguru2009
 (Not rated)
 (Not rated)
Chat

  

According to a study conducted in one city, 32% of adults in the city have credit card debts of more than $2000. A simple random sample of n = 150 adults is obtained from the city. Describe the sampling distribution of ^p, the sample proportion of adults who have credit card debts of more than $2000.

A) Binomial; μp = 48, σp = 5.71                                       B) Approximately normal; μp = 0.32, σp = 0.0015

C) Exactly normal; μp = 0.32, σp = 0.038                       D) Approximately normal; μp = 0.32, σp = 0.038

    • 8 years ago
    Since np = 150 * 0.32 = 48 and nq = 150 ...
    NOT RATED

    Purchase the answer to view it

    blurred-text