A particle with a mass of 6.64x10^–27 kg and a charge of+3.20x10^–19 C is accelerated from rest through a potential difference of 2.45x10^6 V.

profileASAPsolution
 (Not rated)
 (Not rated)
Chat

 1. A particle with a mass of 6.64x10^–27 kg and a charge of+3.20x10^–19 C is accelerated from rest through a potential difference of 2.45x10^6 V. The particle then enters a uniform1.60-T magnetic field. If the particle’s velocity is perpendicular to the magnetic field at all times, what is the magnitude of the magnetic force exerted on the particle?

2. Determine the currents in the resistors for the circuit. E1=25.0 V, E2= 6.0 V, E3= 6.0V, Ra= 6.0 ohms, Rb= 3.0 ohms, Rc= 5.0ohms, Rd= 10.0 ohms, Re= 6.0 ohms 

    • 7 years ago
    Solution
    NOT RATED

    Purchase the answer to view it

    blurred-text