A certain disease occurs in 35% of the population. A test for the disease is fairly accurate ...

profileguru2009
 (Not rated)
 (Not rated)
Chat

  

A certain disease occurs in 35% of the population. A test for the disease is fairly accurate: it misclassifies people with the disease as healthy 6% of the time and reports that a healthy person is diseased just 7% of the time. Suppose that a person tests positive for the disease. Compute the probability that the person does indeed have the disease. Round your answer to two decimal places.

    • 8 years ago
    Total = 100, Disease = 35, Healthy = 100 - 35 = 65 ...
    NOT RATED

    Purchase the answer to view it

    blurred-text