Annotated Bibliography

profiletchyar
Securityengineering-Phisicalsecuritymeasuresforhigh-riskpersonnel.pdf

291

C ic

e, J

. i d

r., In

že nj

er in

g be

zb ed

no st

i: fiz

ič ke

m er

e za

št ite

z a

os ob

lje v

is ok

or iz

ič ne

b ez

be dn

os ti,

p p.

2 91

–3 08

INŽENJERING BEZBEDNOSTI: FIZIČKE MERE ZAŠTITE ZA OSOBLJE VISOKORIZIČNE BEZBEDNOSTI

Jelena S. Cice, Quality Austria Center, Beograd, Marko D. Andrejić, Univerzitet odbrane u Beogradu, Vojna akademija, Beograd, Nebojša K. Dragović, Ministarstvo odbrane Republike Srbije, Beograd

Sažetak: Dizajn fizičkih mera bezbednosti je specijalizovana tehnička oblast ko-

ja ne spada u uobičajene veštine i rezime komandanata, arhitekata, inženje- ra i menadžera projekta. Ovaj rad daje smernice za sve one čiji je zadatak sprovođenje postojećih i novih zahteva za sisteme fizičke zaštite, kao što su: stvaranje jedinstvenog koda reference za projektovanje i izgradnju fizič- kih mera bezbednosti za osoblje, usvajanje višestruko korisnih standardnih preporuka i razmišljanja, moguće povećanje produktivnosti osoblja visokori- zične bezbednosti i smanjenje privremenih troškova stanovanja kroz razja- šnjenje razloga, smernica za planiranje i pružanje dizajnerskih rešenja, smanjenje troškova projektovanja objekta, bolje performanse modernizova- nih objekata, u smislu zaštitne snage, od prvobitnih objekata.

Tokom ovog procesa potrebno je obezbediti: poverljivost (potreba da se zaštite važna dokumenata za planiranje), odgovarajuće odnose sa javnošću (obaveštavanje samo odabranih ljudi, istovremeno obez- beđujući da informacije nisu došle u pogrešne ruke), održivost (uključi- vanje postojećih sistema gde god je moguće umesto zamene, sprovo- đenje osnovne bezbednosti, gde je to potrebno, uravnoteženje sistema fizičke zaštite sa operativnim procedurama), usklađenost sa svim indu- strijskim smernicama i pravnim i regulatornim zahtevima, stalnu kontro- lu i reviziju u cilju usvajanja novih okolnosti ili pretnji.

Ključne reči: standard, osoblje visokorizične bezbednosti (OVB), zašti- ta, infrastruktura, zahtevi, fizička bezbednost, vodič i projektovanje.

OBLAST: inženjering bezbednosti VRSTA ČLANKA: prikaz

P RI K A Z I RE V I E WS

[email protected]

292

V O

JN O

T E

H N

IČ K

I G LA

S N

IK /M

IL IT

A R

Y T

E C

H N

IC A

L C

O U

R IE

R , 2

01 3.

, V ol

. L X

I, N

o. 2

Uvod izička bezbednost je izuzetno široka oblast. To obuhvata uređaje za kontrolu pristupa, kao što su smart kartice, filtraciju vazduha i

protivpožarnu zaštitu. Takođe, u velikoj meri se oslanja na infrastrukturu. To znači da mnoge od idealnih fizičkih mera bezbednosti ne mogu biti ekonomski ili fizički izvodljive za postojeće uslove. Mnoge organizacije nemaju opciju da izgrade svoj objekat iz temelja, te mere fizičke bezbed- nosti time često moraju biti integrisane u postojeću strukturu, što ograni- čava ukupan skup bezbednosnih mera koje se mogu instalirati. Takođe, postoji aspekt fizičkog obezbeđenja koji se često previdi, a to su ljudi. Pri- likom razmatranja plana za poboljšanje fizičke bezbednosti važno je uzeti u obzir motive i situacije koje bi olakšale izvršenje zločina protiv osoblja koje je ugroženo. Vrlo često upravo lica kojima je povereno da vrše bez- bednosnu funkciju i pružaju podršku u zaštiti osoblja visokorizične bez- bednosti (u daljem tekstu OVB) mogu biti najslabija karika u lancu zašti- te. Ovaj rad fokusira se na izgradnju dve vrste objekata: radni prostor OVB i rezidenciju OVB (Department of Defense, 2004). OVB se definiše kao osoblje za koje je velika verovatnoća da će biti mete terorista ili krimi- nalaca na osnovu njihovog zadatka, pozicije, simboličke vrednosti i oce- ne za mogućom pretnjom i ranjivošću. Integracija zaštitnih mera mora biti urađena u toku procesa planiranja. Tim za planiranje mora uzeti u obzir sve aspekte projekta, kako bi se obezbedila ravnoteža između bezbed- nosti i drugih zahteva. Da bi se to postiglo, tim za planiranje treba da se sastoji od ključnih ljudskih resursa, uključujući organizacije za pružanje zaštite (u daljem tekstu OPZ), lica za antiterorizam, obaveštavanje, bez- bednost i inženjering objekata. Ovaj tim odgovoran je za identifikovanje zahteva za projekat, čime se olakšava razvoj koji podržava operativne procedure, dobijanje odgovarajućih resursa i propisno podržava sve dru- ge potrebne napore da se promišljeno poboljša zaštita OVB.

Nivoi zaštite Preporuke sadržane u ovom radu imaju za cilj da prikažu načine za

smanjenje mogućnosti da dođe do stradanja OVB u zgradama ili delovi- ma zgrada u kojima rade i žive. Ove preporuke obezbeđuju odgovara- juće mere implementacije za uspostavljanje nivoa zaštite od teroristič- kih napada kada nije poznato da postoji pretnja od terorističkih aktivno- sti u određenom trenutku. Mada bi potpuna zaštita od svih mogućih pretnji koštala previše, namera ovih preporuka može se postići kroz promišljeno glavno planiranje, kupovinu nekretnina, kao i dizajn i građe- vinsku praksu.

F

293

C ic

e, J

. i d

r., In

že nj

er in

g be

zb ed

no st

i: fiz

ič ke

m er

e za

št ite

z a

os ob

lje v

is ok

or iz

ič ne

b ez

be dn

os ti,

p p.

2 91

–3 08

Preporuke koje pružaju sledeći kriterijumi zadovoljavaju prethodno iznetu nameru i uspostavljaju osnove za brzu primenu dodatnih zaštitnih mera u okruženju koje sadrži viši stepen mogućih pretnji. Ovi kriterijumi mogu biti do- punjeni tamo gde su identifikovane dodatne specifične terorističke pretnje, gde se primenjuju još stroži lokalni kriterijumi, gde se to može preporučiti na osnovu urađene procene osetljivosti bezbedonosne zaštite ili gde lokalni ko- mandanti/rukovodioci diktiraju dodatne mere (Department of Defense, 2008).

Slika 1 – Slojevi odbrambenih zona Figure 1 – Layered defence zones

Ovi kriterijumi odnose se na izgradnju, renoviranje i iznajmljivanje u

vezi sa primarnom rezidencijom ili kancelarijom nekog OVB (slika 1). Oni nisu namenjeni za zaštitu OVB u borbenim zonama i na područjima gde su u toku nepredviđene ili ekspedicione operacije i ne ograničava zaštitu OVB zaštitu u tim oblastima.

Fizičke mere bezbednosti Za označavanje svake od preporučenih fizičkih mera bezbednosti

može se koristiti specijalno označavanje, u zavisnosti od nivoa zaštite na koji se odnosi.

Broj oznake Broj oznake na početku svake fizičke mere bezbednosti (preporuke)

jedinstven je i namenjen da bude pomoć u komunikaciji prilikom povezi- vanja određenog zahteva (preporuke) u ovom radu sa pripadajućim opi-

294

V O

JN O

T E

H N

IČ K

I G LA

S N

IK /M

IL IT

A R

Y T

E C

H N

IC A

L C

O U

R IE

R , 2

01 3.

, V ol

. L X

I, N

o. 2

som (slika 2). Tri karaktera od kojih se sastoji broj oznake koriste sledeću legendu (Department of Defense, 2011a):

− Prvi karakter u broju oznake je skraćenica za sloj odbrambene zone koja je najpogodnija za primenu protivmere: „E“ se koristi za predstavljanje eksterne zone ili lokacije, „G“ za zonu granice imovine, „O“ za predstavljanje problema u odnosu na osnovu imovine, „S“ za predstavljanje problema u vezi sa izgradnjom spoljašnjosti kancelarije ili rezidencije (prebivališta) OVB, „U“ za predstavljanje problema u vezi sa unutrašnjosti zgrade, „R“ za predstavljanje problema u vezi sa sigurnom sobom ili zaštićenom zonom („raj“) .

− Drugi karakter u broju oznake predstavlja sekvencijalni broj za pro- tivmeru u određenoj zoni ili preporuku. Ovaj karakter osigurava jedinstve- ni broj oznake.

− Treći karakter u broju oznake označava da li se kontramera prime- njuje u kancelarijama, rezidenciji (prebivalištu) ili u oba dela. „K“ ukazuje na zahtev ili preporuku jedinstvenu za kancelarije, „P“ predstavlja zahtev ili preporuku za rezidenciju (prebivalište), a „KP“ zajednički zahtev ili pre- poruku koja se primenjuje i u kancelariji i u rezidenciji.

Slika 2 – Legenda – broj oznake Figure 2 – Caption - Tug number

295

C ic

e, J

. i d

r., In

že nj

er in

g be

zb ed

no st

i: fiz

ič ke

m er

e za

št ite

z a

os ob

lje v

is ok

or iz

ič ne

b ez

be dn

os ti,

p p.

2 91

–3 08

Alternativni i ekvivalentni načini ili metode

Dok navedene fizičke mere bezbednosti mogu biti veoma specifične, na- mera je da se postigne određeni nivo zaštite za OVB. Ako zahtev može biti is- punjen alternativnim i ekvivalentnim načinima ili metodama, onda varijacije treba prihvatiti kada se može dokazati da obezbeđuju isti nivo zaštite.

Zajedničke preporuke Preporuke u ovom odeljku primenjuju se i na kancelarije i na rezi-

dencije (prebivališta) OVB (Department of Defense, 2011b): − E-1KP: Prilazni pravci. Lokacija imovine treba da ima najmanje

dva ulazna i izlazna puta (slika 3).

Slika 3 – Prilazni pravci Figure 3 – Final approach routes

− E-2KP: Parkiranje vozila OVB. Vozila OVB treba da se nalaze na

sigurnom mestu kada ih OVB ne koriste. − E-3KP: Snage za reagovanje. Preporučuje se da se kancelarija i

rezidencija OVB nalaze u okviru 15 minuta vremena za odziv snaga za reagovanje u slučaju ugroženosti OVB.

− E-4KP: Sedište. Primarna rezidencija i kancelarija OVB treba da se nalazi blizu lokacija u vlasništvu vojnih ustanova.

− G-1KP: Podzemni prolazi. Svi podzemni prolazi kroz koje može da prođe čovek, poput komunalnih tunela, treba da se zapečate (slika 4).

296

V O

JN O

T E

H N

IČ K

I G LA

S N

IK /M

IL IT

A R

Y T

E C

H N

IC A

L C

O U

R IE

R , 2

01 3.

, V ol

. L X

I, N

o. 2

Slika 4 – Zaštita podzemnih otvora Figure 4 – Protection of subterranean openings

− S-1KP: Broj nivoa. Kancelarije i glavna spavaća soba u rezidenciji OVB

treba da se nalaze u zgradama koje su visoke tri ili manje spratova. Kancelar- ije i glavna spavaća soba u rezidenciji treba da se nalaze na spratu iznad n- ivoa tla. Kada se nalazi u strukturama više od tri sprata, kancelarije i glavna spavaća soba u rezidenciji OVB ne bi trebalo da bude iznad trećeg sprata, i mora postojati rešenje za sprečavanje upada iz gornjih spratova (slika 5).

Slika 5 – Broj spratova Figure 5 – Number of levels

297

C ic

e, J

. i d

r., In

že nj

er in

g be

zb ed

no st

i: fiz

ič ke

m er

e za

št ite

z a

os ob

lje v

is ok

or iz

ič ne

b ez

be dn

os ti,

p p.

2 91

–3 08

− S-2KP: Zaključavanje prozora. Prozori bi trebalo da budu zaključa- ni iznutra.

− S-3KP: Smanjiti broj spoljašnjih vrata. Da bi umanjili moguće tačke upada, potrebno je izabrati zgradu u kojoj se može upravljati brojem spo- ljašnjih vrata.

− S-4KP: Materijal izrade spoljašnjih vrata. Da bi se poboljšala zaštita pri prinudnom ulasku, neglazirani delovi spoljašnjih vrata do kancelarija i reziden- cije OVB treba da budu od čvrstog materijala, kao što su metal ili drvo.

− E-5KP: Otvaranje vrata. Spoljašnja vrata na kancelarijama i rezi- denciji OVB trebalo bi da se otvaraju ka spolja.

− S-6KP: Šarke na spoljašnjim vratima. Šarke bi trebalo da budu pri- lagođene teškim uslovima rada. Protivmere treba sprovesti da bi se mi- nimizirale mogućnosti da vrata budu odvaljena razvaljivanjem šarki.

− S-7KP: Štok na spoljašnjim vratima. Ako materijal od kojeg je izgra- đen štok spoljašnjih vrata nije od čvrstog materijala (najmanje 26 mm deblji- ne), potrebno je dodatno ojačati štok kako bi se sprečio nasilni upad.

Slika 6 – Sigurna soba Figure 6 – Safe room

298

V O

JN O

T E

H N

IČ K

I G LA

S N

IK /M

IL IT

A R

Y T

E C

H N

IC A

L C

O U

R IE

R , 2

01 3.

, V ol

. L X

I, N

o. 2

− U-1KP: Svetlarnici. Zbog povećanih rizika od upada u zgradu, tre- balo bi izaberiti neku kancelariju ili rezidenciju bez krovnih svetlarnika.

− U-2KP: Raspored nameštaja. Potrebno je postaviti nameštaj tako da OVB sedi što dalje od prozora ili mogućeg puta kojim bi leteli stakleni fragmenti i drugi projektili.

− R-1KP: Sigurna soba. Potrebno je obezbediti sigurno utočište na spratu gde se nalaze kancelarije ili spavaća soba u rezidenciji OVB.

− R-2KP: Slojevi zaštite. Radi veće zaštite preporučuje se da dodat- na vrata budu ojačana.

− R-3KP: Sigurna soba. Za visok nivo zaštite preporučuje se dobro ojačano sigurno utočište (slika 6).

Preporuke za kancelariju Pored zajedničkih preporuka za zgrade u kojima boravi OVB, sle-

deće dodatne fizičke mere zaštite preporučuju se za kancelarije OVB (Department of Defense, 2012):

− E–5K: Minimalni standardi. Bez obzira na opterećenje zgrade (broj osoba), zgrada u kojoj se nalazi kancelarija OVB treba da zadovolji mini- malne zahteve standarda za antiterorizam koji su namenjeni osnovnoj zgradi u kojoj se osoblje okuplja (nizak nivo zaštite).

− U–3K: Interno kontrolisana pristupna zona. Potrebno je smestiti kance- lariju OVB u komandni/rukovodeći deo zone sa kontrolom pristupa (slika 7).

Slika 7 – Interno kontrolisana pristupna zona Figure 7 – Internally controlled access area

299

C ic

e, J

. i d

r., In

že nj

er in

g be

zb ed

no st

i: fiz

ič ke

m er

e za

št ite

z a

os ob

lje v

is ok

or iz

ič ne

b ez

be dn

os ti,

p p.

2 91

–3 08

− U–4K: Glavna ulazna vrata. Kancelarija OVB i komandni/rukovo- deći deo zone treba da imaju vrata koja su čvrste konstrukcije i koja se otvaraju prema spolja, kako bi se ublažio uticaj nasilnog upada u prosto- riju.

− U–5K: Ostala ulazna vrata. Ostala vrata kancelarije OVB, pored glavnih ulaznih vrata, treba da budu obezbeđena programiranom bravom koja omogućava blokiranje vrata u slučaju panike. Ova vrata ne smeju imati spoljašnje brave.

− U–6K: Konstrukcija vrata kancelarije OVB. Sistem štoka na vrati- ma kancelarije i komandne/rukovodeće zone (okvir i brave) treba da bu- de dovoljno jak da spreči distorzije koje mogu izazvati neispravno povezi- vanje senzora na vratima sa alarmom, nepravilno zatvaranje vrata ili smanjenje bezbednosti.

− U–7K: Izgradnja kancelarije. Zidovi, podovi i plafoni kancelarije OVB i komandne/rukovodeće zone trebalo bi da budu izrađeni od čvrstih građevinskih materijala. Zidovi treba da se pružaju pod pravim uglom od poda do plafona.

− U–8K: Nadzorne kamere. Potrebno je razmotriti korišćenje sistema nadzornih kamera da bi službe bezbednosti imale uvid u stanje i kretanja u okviru svih delova komandne/rukovodeće zone.

Preporuke za rezidenciju (prebivalište)

Pored zajedničkih preporuka za zgrade OVB, dodatne fizičke mere zaštite preporučuju se za rezidencije (prebivalište) OVB.

Mnoge od preporuka zasnivaju se na pretpostavci da se boravak OVB ne nalazi u vojnoj zoni (Philpott, Einstein, 2006):

− E–6P:Okruženje. Rezidencija OVB ne bi trebalo da se nalazi u bli- zini poznatih i popularnih lokacija ili organizacija koje bi mogle privući na- silnu političku aktivnost ili demonstracije.

− E–7P: Izgled zgrade. Arhitektura i nivoi osvetljenja zgrade treba da se uklope u okolinu. Napadači ne bi trebalo da izaberu zgradu samo zbog njenog izgleda, tj. upadljivog odstupanja od okoline.

− E–8P: Rute kretanja. Da bi smanjili dodatnu ranjivost tokom kreta- nja OVB, treba pronaći prebivalište na lokaciji koja neće znatno povećati vreme kretanja u okolini kancelarije OVB ili izloženost pretnjama duž pu- teva do i od lokacije kancelarije (slika 8).

300

V O

JN O

T E

H N

IČ K

I G LA

S N

IK /M

IL IT

A R

Y T

E C

H N

IC A

L C

O U

R IE

R , 2

01 3.

, V ol

. L X

I, N

o. 2

Slika 8 – Rute kretanja Figure 8 – Commute route

− E–9P: Hitne službe. Rezidencija treba da se nalazi na lokaciji koja

u susedstvu ima dobru zaštitnu uslugu u hitnim slučajevima (kao što je policija, vatrogasci i zdravstvene ustanove). Vreme odziva od poziva hitnoj službi treba da bude manje od 15 minuta.

− E–10P: Zona kriminala. Potrebno je izabrati rezidenciju u oblasti sa dokazanim niskim nivoom kriminala u prošlosti.

− E–11P: Transportni pristupi. Izaberite rezidenciju na lokaciji koja nema nesmetani pristup vozila direktno prema prebivalištu OVB (slika 9).

− G–2P: Obod na granici imovine. Da bi granice imovine bile zaokružene, rezidencija OVB treba da na obodu bude oivičena fizičkom barijerom, poput drvene ograde, ivičnjaka ili vegetacije da bi granica imovine bila jasno označena i utvrđeni uslovi prolaza. Pretpostavlja se da je pristupni kolovoz otvoren. Viši nivo zaštite bilo bi postavljanje ograde ili zida od najmanje dva metra i prilazni kolovoz sa kapijom.

301

C ic

e, J

. i d

r., In

že nj

er in

g be

zb ed

no st

i: fiz

ič ke

m er

e za

št ite

z a

os ob

lje v

is ok

or iz

ič ne

b ez

be dn

os ti,

p p.

2 91

–3 08

Slika 9 – Transportni pristupi

Figure 9 – Vehicular approaches − G–3P: Pregled izlaznih puteva. Potrebno je uspostaviti uslove da

se pregledaju izlazni putevi iz rezidencije pre samog izlaska. − G–4P: Pristupne tačke za vozila. Broj pristupnih tačaka za vozila u

prebivalište OVB treba svesti na najmanju neophodnu meru. − G–5P: Kamere za nadzor na obodu. Treba razmisliti o postavljanju

kamera za nadzor oko rezidencije kako bi osoblje moglo da proceni bez- bednosne pretnje oko rezidencije i na obodu.

− G–6P: Senzori za detekciju upada. Potrebno je razmisliti o doda- vanju senzora za detekciju upada na obodu rezidencije, kako bi bilo obezbeđeno najranije moguće otkrivanje i obaveštenje o upadu na po- sed.

− O–1P: Udaljenost nadzornika. Udaljenost nadzornika od zaštićene rezidencije treba da ispuni zahteve standarda kada postoji vrlo nizak nivo zaštite (Pollack, 2004).

− O–2P: Povoljne tačke. Zona skupljanja/ispuštanja OVB i prozori vi- soke vidljivosti treba da budu skriveni ili prekriveni tako da budu nedo- stupni za zloupotrebu preko spoljnih povoljnih tačaka (slika 10).

302

V O

JN O

T E

H N

IČ K

I G LA

S N

IK /M

IL IT

A R

Y T

E C

H N

IC A

L C

O U

R IE

R , 2

01 3.

, V ol

. L X

I, N

o. 2

Slika 10 – Protivmere na povoljnim tačkama Figure 10 – Vantage point countermeasures

− O–3P: Parking za privatna vozila OVB. Parking za vozila OVB u

privatnom vlasništvu treba da bude u kontrolisanom prostoru. − O–4P: Bezbedonosno osvetljenje. Potrebno je obezbediti osvetlje-

nje za bezbednost oko spoljašnjosti rezidencije. U najmanju ruku, treba da se obezbede svetiljke na svim ulazima i izlaznim tačkama.

− O–5P: Neometan prostor. Smetnje u okviru 10 metara u rezidenciji OVB ne smeju da omoguće skrivanje predmeta visine 15 cm ili više.

− O–6P: Kontrolne tačke pristupa. Pošto se nivo pretnji ili bezbedno- sne potrebe mogu povećati, poželjan je prostor za kabinu ili stražarsku kućicu koja može da prati i kontroliše pristup rezidenciji.

− O–7P: Parking za posetioce. Kada ne postoji mera spoljne kontro- le, parkiranje posetilaca ne bi trebalo da bude bliže rezidenciji OVB od 10 metara.

303

C ic

e, J

. i d

r., In

že nj

er in

g be

zb ed

no st

i: fiz

ič ke

m er

e za

št ite

z a

os ob

lje v

is ok

or iz

ič ne

b ez

be dn

os ti,

p p.

2 91

–3 08

− S–8R: Spoljne brave. Spoljašnja vrata treba da imaju najmanje dve brave, kao što su brava sa ključem i brava sa blokadom (najmanje jedna u 26 mm).

− S–9P: Prozori. Prozori bi trebalo da budu u skladu sa standardom za naseljene zgrade.

− S–10P: Podzemna kontrola pristupa. Podzemni tuneli, komunalni tuneli i drugi načini za pristup podzemlju treba da budu kontrolisani ili za- pečaćeni.

− S–11P: Pristup preko krova. Pristup sa krova treba kontrolisati u skladu sa standardom za okolinu zgrade.

− S–12P: Poštansko sanduče. Ako je poštansko sanduče deo spo- ljašnjeg dela zgrade, kao što je otvor u vratima, prorez za poštu mora biti zatvoren kako bi bio sprečen ulazak stranih objekata. Poštansko sandu- če treba da se nalazi na najmanje 10 metara od rezidencije.

− S–13P: Posude za otpad. Ove posude treba da budu pozicionira- ne na razumnoj udaljenosti od prebivališta.

− U–9P: Sistem protivpožarne zaštite. Treba obezbediti sistem za zaštitu od požara za prebivališta OVB, kao što sledi: prskalice (prskalice su obaveza za novogradnju i preporučuju se pri renoviranju), alarm za dim (obezbediti alarm za dim, koji treba da bude povezan sa bezbedno- snim panelom).

− U–10P: Sistem za detekciju provale može se obezbediti na sle- deće načine: nizak nivo zaštite (prati sva spoljašnja vrata preko senzora, obezbeđuje alarm u spavaćoj sobi OVB, u sigurnoj sobi i kancelariji OVB u rezidenciji), srednji nivo zaštite (nizak nivo zaštite plus sistem za detek- ciju provale unutar rezidencije) i visok nivo zaštite (srednji nivo zaštite plus još dva dodatna načina za komunikaciju sistema za detekciju prova- le i dispečerskog centra).

Zaključak U iznalaženju optimalnog nivoa zaštite OVB izazov je dvostruk. Pr-

vi je da se postigne dogovor da nešto treba da se uradi, što podrazu- meva promenu načina razmišljanja, stvaranje konsenzusa i dobijanje podrške sa vrha, Drugi izazov je u razvoju i sprovođenju efikasnog i po meri stvorenog plana integrisane fizičke bezbednosti. Ovaj plan sastoji se od tri međusobno podržavajuća elementa – fizičkih mera bezbedno- sti, operativnih procedura i politike. Fizičko obezbeđenje pokriva sve uređaje, tehnologije i materijale za opsežnu, spoljnu i unutrašnju zašti- tu. Ono pokriva sve od senzora i kamera za nadzor, do barijera, osve- tljenja i kontrole pristupa kancelarijama i rezidenciji (prebivalištu) OVB (Security PACE Book 2, 2012).

304

V O

JN O

T E

H N

IČ K

I G LA

S N

IK /M

IL IT

A R

Y T

E C

H N

IC A

L C

O U

R IE

R , 2

01 3.

, V ol

. L X

I, N

o. 2

Na osnovu svega predloženog, sve mere služe za ublažavanje ne- gativnih uticaja. To su temelji na kojima svaki plan integrisane fizičke bezbednosti mora biti izgrađen:

- Sprečavanje – pruža protivmere, kao što su politike, procedure i tehnički uređaji i kontrola za odbranu OVB koje se štiti.

- Detekcija – monitori za potencijalne havarije u zaštitnim mehani- zmima koji bi mogli dovesti do narušavanja sigurnosti.

- Usporavanje – predviđa mere koje u slučaju upada uljeza mogu da ih zadrže dovoljno dugo da omoguće bezbednosnom timu da ih uhapsi pre nego što ostvare svoj cilj.

- Odgovor – procedure i aktivnosti za reagovanje na upad. Pošto je gotovo nemoguće postići potpunu bezbednost, bezbednosni programi koji ne uključuju detekciju i usporavanje su nepotpuni. Da bi bili efikasni, sva tri koncepta moraju biti elementi ciklusa koji kontinuirano rade zajedno.

- Oporavak – plan da se nastavi poslovanje i aktivnosti koliko god je moguće uobičajeno nakon incidenta.

-Ponovna procena – presudna u toku procesa. Pre primene bilo ka- kve izmene, potrebno je ponovo osigurati, kroz strateški plan, da će cilje- vi biti ispunjeni. Kad god se menjaju okolnosti ili kada se identifikuju nove pretnje, ponovo treba revidirati strateški plan i sprovesti ponovnu procenu da bi se utvrdile potrebne dodatne mere, ako ih ima.

Osoblje visokorizične bezbednosti (OVB) štiti se u mestu i pokretu, u mestu rasporeda, života i rada i u „pretpolju”1, a obim zaštite zavisi od procene ugroženosti ovih ličnosti.

Fizička zaštita osoblja visokorizične bezbednosti (OVB) obuhvata mere, aktivnosti i politike2 koje se preduzimaju radi sprečavanja naruša- vanja zaštite OVB i brzog uspostavljanja potrebnog nivoa zaštite ukoliko se ona naruši.

Problemi zaštite OVB su loše strukturirani problemi, višekriterijum- skog karaktera.

Njihovo rešavanje podrazumeva više aspekata: fizički, tehnički i or- ganizacioni i dr., a rešenje kao misaoni proizvod treba sadržati prostor- nu,3 vremensku4 i organizaciono-tehnološku komponentu. 1 Sve je deo celine i celina delova, sve je deo igre i igra delova (dinamika pojava). 2 Po svom obliku predstavlja skup svih načelnih odluka, smernica, kriterijuma, stavova, pravila ponašanja, principa i postupaka – procedura (jedinstvenih i standardnih) kojih se moraju, u toku planiranja, odlučivanja i realizacije odluka u vezi sa zaštitom OVB, držati svi subjekti u sistemu (grupe i pojedinci), kako bi se osiguralo njihovo usklađeno delovanje (koordinirano sadejstvo) i je- dinstveno postupanje (homogena akcija), usmereno na postizanje projektovanih ciljeva. 3 S obzirom na to da je višedimenzionog karaktera, ima smisla govoriti o prostornom ambijentu. 4 Na primer, interval bezbedonosne održivosti (strpljivosti) OVB, vreme izlaganja kon- kretnom riziku, vreme otkrivanja opasnosti i upozorenja, vreme odziva snaga za reago- vanje ili vreme reagovanja snaga za podršku i pružanje usluga (zdravstvo, zaštita od po- žara, raščišćavanje ruševina, prepreka na komunikaciji i sl.).

305

C ic

e, J

. i d

r., In

že nj

er in

g be

zb ed

no st

i: fiz

ič ke

m er

e za

št ite

z a

os ob

lje v

is ok

or iz

ič ne

b ez

be dn

os ti,

p p.

2 91

–3 08

Svako organizaciono rešenje zaštite karakterišu određena brzina, cena i kvalitet. Prilikom odlučivanja za varijantu rešenja treba znati da je nemoguće istovremeno zadovoljiti sve zahteve, tako da je jedan od njih uvek neispunjen.

U realnom sistemu nemoguće je naći rešenje koje je najbolje po svim kriterijumima.

U procesu planiranja zaštite OVB vrlo je važno, kroz projektovanje rešenja zaštite, vršiti racionalizaciju zahteva u pojavljivanju i preventivnim promišljanjem otkloniti uzroke koji kasnije dovode do pada nivoa zaštite OVB.

Na primer, izborom adekvatne lokacije (npr. u zaštićenoj, povoljnoj ili „vojnoj zoni” ) objekta za rad i stanovanje, izborom lokacije za radne i druge prostore u izabranoj zgradi itd., moguće je racionalizovati brojne zahteve po pitanju fizičke zaštite.

Moguće opcije su izbor lokacije objekata i izbor objekta ili uklapanje u postojeći infrastrukturni ambijent odnosno infrastrukturnu realnost i ob- likovanje zaštitnog ambijenta prema potrebama. Svako rešenje ima prednosti i nedostatke i, pre svega, cenu.

U iznalaženju optimalnog rešenja ide se na povećanje nivoa sinergi- je kombinovanjem različitih mera, procedura (postupaka) i aktivnosti, uz stalno insistiranje na visokom nivou odgovornosti.

U iznalaženju optimalnog nivoa zaštite OVB primenjuje se i sistem- ski i situacioni pristup, precizno definišu indikatori stanja zaštite osoblja i njihova težina i značajnost, primenjuju adekvatni principi zaštite, uvaža- vaju težišta, prioriteti i postupnost.

Literatura Department of Defense. 2004. Antiterrorism Handbook, 0.2000.12-H.USA. Department of Defense. 2008. Designation and Physical Protection of DoD

High Risk Personnel (HRP), Instruction O-2000.22.USA. Department of Defense. 2011a. Security Engineering Facilities Planning

Manual, UFC 4-020-01.USA. Department of Defense. 2011b. Security Engineering: Physical Security

Measures for HRP, UFC 4-010-03.USA. Department of Defense. 2012. Minimum Antiterrorism Standards for

Buildings, UFC 4-010-01.USA. Philpott, D., & Einstein, S. 2006. The Integrated Physical Security

Handbook.USA. Pollack, D. 2004. Using passive environmental cues to enhance physical

Security.USA: SANS Institute. Security PACE Book 2 - Physical Security Concepts. 2012. Preuzeto sa

http://www.simplexgrinnell.com/SiteCollectionDocuments/Training/PACEBook2. pdf 2012 Apr 29.

306

V O

JN O

T E

H N

IČ K

I G LA

S N

IK /M

IL IT

A R

Y T

E C

H N

IC A

L C

O U

R IE

R , 2

01 3.

, V ol

. L X

I, N

o. 2

SECURITY ENGINEERING: PHYSICAL SECURITY MEASURES FOR HIGH-RISK PERSONNEL FIELD: Security Engineering ARTICLE TYPE: Review Summary:

The design of physical security measures is a specialized techni- cal area that does not fall in the normal skill record and resume of com- manders, architects, engineers, and project managers. This document provides guidance to those parties tasked with implementing existing and emerging physical protection system requirements:

– Creation of a single-source reference for the design and con- struction of physical security measures for high-risk personnel (HRP).

– Promulgation of multi-service standard recommendations and considerations.

– Potential increase of productivity of HRP and reduced tempo- rary housing costs through clarification of considerations, guidance on planning, and provision of design solutions.

– Reduction of facility project costs. – Better performance of modernized facilities, in terms of force

protection, than original facilities. Throughout this process you must ensure: confidentiality, appro-

priate Public Relations, sustainability, compliance with all industrial gui- delines and legal and regulatory requirement, constant review and revi- sion to accommodate new circumstances or threats.

Introduction Physical security is an extremely broad topic. It encompasses ac-

cess control devices such as smart cards, air filtration and fireproofing. It is also heavily reliant on infrastructure. This means that many of the ideal physical security measures may not be economically or physically feasible for existing sites. Many businesses do not have the option of building their own facility from the ground up; thus physical security of- ten must be integrated into an existing structure. This limits the overall set of security measures that can be installed. There is an aspect of physical security that is often overlooked; the humans that interact with it. Humans commit crime for a number of reasons.

The document focuses on two building types: the HRP office and the HRP residence. HRP are personnel who are likely to be terrorist or criminal targets based on their grade, assignment, symbolic value, criti- cality, and threat and vulnerability assessment.

Levels of protection The recommendations contained in this criterion are intended to mini-

mize the possibility of HRP casualties in buildings or portions of buildings in which they work and live. These recommendations provide appropriate and

307

C ic

e, J

. i d

r., In

že nj

er in

g be

zb ed

no st

i: fiz

ič ke

m er

e za

št ite

z a

os ob

lje v

is ok

or iz

ič ne

b ez

be dn

os ti,

p p.

2 91

–3 08

implementable measures to establish a level of protection against terrorist attacks where no known threat of terrorist activity currently exists. While complete protection against all potential threats is cost prohibitive, the in- tent of these recommendations can be achieved through prudent master planning, real estate acquisition, and design and construction practices.

Tag number The tag number at the beginning of each physical security measure

(recommendation) is unique and is intended to be a communication aid when linking the requirement (recommendation) to the supporting text or commentary. The three-character tag number uses the following legend. Tag Number First Character -The first character is an abbreviation for the defense zone layer that is most applicable for the countermeasure. “S” is used to represent site or external zone issues. “P” is used to repre- sent the perimeter zone. “G” is used to represent issues relative to the property grounds. “E” is used to represent issues associated with the bu- ilding exterior of the HRP office or residence. “I” is used to represent is- sues associated with the building interior. “H” is used to represent issues associated with the safe room or safe haven. Tag Number Second Cha- racter - The second character is a sequential number for countermeasu- res in a given zone - a requirement or a recommendation. This number ensures a unique tag number. Tag Number Third Character- The third character indicates whether the countermeasure is applicable to offices, residences, or both (common). “O” indicates a requirement or recom- mendation unique to offices. “R” represents a requirement or recommen- dation to residences. “C” represents a common requirement or recom- mendation applicable to offices and residences.

Alternate and equivalent means or methods While listed physical security measures may be very specific, the

intent is to achieve a certain level of protection for the HRP. If a require- ment can be met by alternate and equivalent means or methods, then that variance should be accepted when proven to provide the equivalent level of protection.

Common recommendations The recommendations in this section apply to both HRP offices and

residences - S-1C: Final Approach Routes, S-2C: HRP Vehicle Parking, S-3C: Response Forces, S-4C: DoD Compound, P-1C: Subterranean Openings, E-1C: Number of Levels, E-2C: Window Locks, E-3C: Minimi- ze Number of Exterior Doors, E-4C: Exterior Door Material, E-5C: Door Swing, E-6C: Exterior Door Hinges, E-7C: Exterior Door Jambs, I-1C: Skylights, I-2C: Furniture Layout, H-1C: Safe Room/Haven.

Office recommendations In addition to the common recommendations for HRP buildings, the

following additional physical protection measures are recommended for HRP offices - S-5O: Minimum Standards, I-3O: Internal Controlled Access

308

V O

JN O

T E

H N

IČ K

I G LA

S N

IK /M

IL IT

A R

Y T

E C

H N

IC A

L C

O U

R IE

R , 2

01 3.

, V ol

. L X

I, N

o. 2

Area, I-4O: Primary Access Door, I-5O: Other Access Doors, I-6O: HRP Office Door Frame Construction, I-7O: Office Construction, I-8O: CCTV.

Residence recommendations In addition to the common recommendations for both HRP buil-

dings, additional physical protection measures are recommended for HRP residences. Many of the recommendations are based on the as- sumption that the HRP residence is not located on a military installation- S-6R: Neighborhood, S-7R: Building Appearance, S-8R: Commute Rou- te, S-9R: Emergency Services, S-10R: Crime Area, S-11R: Vehicular Approaches, P-2R: Perimeter Boundary, P-3R: Egress Route Viewing, P-4R: Vehicle Access Points, P-5R: Perimeter CCTV, P-6R: Perimeter IDS, G-1R: Standoff Distance, G-2R: Vantage Points, G-3R: HRP POV Parking, G-4R: Security Lighting: Provide security lighting around the re- sidential exterior, G-5R: Unobstructed Space, G-6R: Access Control Po- int, G-7R: Visitor Parking, E-8R: Exterior Door Locks, E-9R: Windows, E- 10R: Under-building Access Control, E-11R: Roof Access, E-12R: Resi- dential Mailbox Guidelines, E-13R: Trash Receptacles, I-9R: Fire Protec- tion System, I-10R: Intrusion Detection System (IDS).

Conclusion The challenge is twofold. The first challenge is to reach an agree-

ment that something needs to be done. This involves altering mindsets, building consensus and getting senior management support. The se- cond challenge is in developing and implementing an effective and tailor- made integrated physical security plan. This plan consists of three mutu- ally supporting elements – physical security measures, operational pro- cedures and policies. Physical security covers all the devices, technolo- gies and specialist materials for perimeter, external and internal protec- tion. This covers everything from sensors and closed-circuit television to barriers, lighting and access controls for HRP offices and residences.

The following crucial elements must be taken into account – deter- rence, detection, delay and response and then recovery and re-asses- sment. All are mitigation measures. These are the foundations on which any integrated physical security plan must be built.

Key words: standards, high-risk personnel, protection, infrastructure, re- quirements, physical security, guidance and designing.

Datum prijema članka/Paper received on: 08. 08. 2012. Datum dostavljanja ispravki rukopisa/Manuscript corrections submitted on: 10. 09. 2012. Datum konačnog prihvatanja članka za objavljivanje/ Paper accepted for publishing on: 12. 09. 2012.

Copyright of Military Technical Courier / Vojnotehnicki Glasnik is the property of Military Technical Courier / Vojnotehnicki Glasnik and its content may not be copied or emailed to multiple sites or posted to a listserv without the copyright holder's express written permission. However, users may print, download, or email articles for individual use.