Fin550 fin560 Chap 4 4. You decide to sell short 100 shares of Charlotte Horse Farms when it is selling at its yearly high of $56. Your broker tells you that your margin requirement is 45 percent and that the commission on the purchase is $155. While you

profileFin-Acc-Boss
qweek_2_homework.xlsx

Sheet1

Q 1 Computation of the abnormal rates of return
Abnormal rate of return ARit=Rit-Rmt
Stock B = 11.5%-4% = 7.5%
Stock F = 10%-8.5% = 1.5%
Stock T = 14%-9.6% = 4.4%
Stock C = 12%-15.3% = -3.3%
Stock E = 15.9% - 12.4% = 3.5%

Sheet2

Q 2 Stock βi
B 0.95
F 1.25
T 1.45
C 0.7
E −0.30
Computation of abnormal rate of returns using the above betas
Abnormal rate of return ARit=Rit-(βi)Rmt
Stock B = 11.5%-4%(0.95) = = 7.7%
Stock F = 10%-8.5%(1.25) = -0.625%
Stock T = 14%-9.6% (1.45)= 0.080%
Stock C = 12%-15.3% (0.70) = 1.29%
Stock E = 15.9% - 12.4%( -0.3)= 19.62%

Sheet3

Q 3 The difference in the abnormal returns in Problem 1 and Problem 2 is caused by the factor of beta.
Stock B, the beta is 0.95, which means that a 1% change in market triggers a 0.95% change of the return on stock and hence the abnormal rate of return is meant to increase
Stock F, the beta is 1.25%, which causes a significant increase in expected return , and thus decreasing the abnormal rate of return and making it negative
Stock T, the beta is 1.45%, which is a signficant value that raises the expected return thus causing a decrease in abnormal rate of return
Stock C, the beta is 0.7% and so the expected return will reduce by a small margin, causing the abnormal return increase significant and assuming a positive value in the process
Stock E, the beta has a negative value, and therefore the expected return will reduce signficantly, causing the abnormal return to increase

Sheet4

Q
a. Company Merck Caterpillar Intel McDonald’s General Electric
10-Jan-18 370,770,300 18,741,700 67,238,700 8,699,100 8,660,800
9-Jan-18 272,335,100 13,466,400 45,428,700 5,413,500 7,946,000
8-Jan-18 392,441,900 16,023,900 67,584,000 9,494,399 11,298,800
7-Jan-18 212,285,000 15,943,000 43,229,200 7,465,900 8,514,400
6-Jan-18 273,316,500 15,123,200 73,012,800 6,153,200 8,532,900
Average 304,229,760 15,859,640 59,298,680 7,445,220 8,990,580
b. Definitely the difference will have an impact on the efficiency of markets for the above samples. The higher the traded volume of a stock is an indicator of how investors easilyt buy and sell it, which gives it a higher efficiency. Hence, the above samples will have different market efficiency based on their average traded volume of the given stock.
Reference
NYSE. (2017). New York Security Exchange. Retrieved from https://www.nyse.com/index

Sheet5

Q 4
Beginning Value of Investment = $56.00 x 100 shares = $5,600 Investment = Margin requirement (.45 x $5,600) + Commission ($155) = $2,520 + $155 = $2,675 Ending Value of Investment = $45.00 x 100 = $4,500 Dividends = $2.50 x 100 shares = $250.00 Transaction Costs = $155 + $145 = $300.00 Interest = .08 x (.55 x $5,600) = $246.40 Profit = $5,600 - $4,500 - $250 - $300 - $246.40 = $303.60 Rate of return of $2,675 = $303.60/$2,675 = 11.35%

Sheet6

Q 5
a. This indicates that I am satisfied with the profit I will accrue from selling my 200 shares at $40
b. With the stop loss order in place= ($40 - $25)/$25 = $15/$25*100% = 60%
Without the stop loss order= ($30 - $25)/$25 = $5/$25*100% = 20%

Sheet7

Q 6
a. The annualized rate of return on this investment if you had paid cash
Stock Selling Price = $45*300shares= $13500
Stock Purchase Price = $30*300shares= $9000
Outstanding Shares = 300
Annualized Rate of Return = (Selling Price - Purchase Price)/Purchase Price = ($13500 - $9000)/$9000*100% = 50%
b. Your rate of return with the margin purchase
Total cost of shares bought= 300 shares* $30= $9,000
Cash investment= 60 percent of cost of shares bought= 0.6*$9000= $ 5400
Total sales amount= 300shares*$45=$13500
Rate of return with margin purchase= (Total sales amount- total cost of shares)/ Cash investment* 100 = ($13500-$9000)/$5400*100 = 83.33%

Sheet8

Q 7
a. Ignoring commissions, what would have been your rate of return on this investment?
Limit buy order at $24
Hence when market Stock price drops to $20, the limit order was executable $24 (buy), then the stock price rose back to $36
Rate of return on investment= ($36-$24)/$24*100= 50%
b. What would be your rate of return if you had put in a market order?
Market order is order put in place by an investor for the stock to be sold or bought at the best possible price
In our case, the highest possible price of stock is $36
Buy at $28
Rate of return = ($36-$28)/$28*100= 28.57%
c. What if your limit order was at $18?
Limit buy order at $18
With the limit buy order @ $18, and given that the market stock price did not drop to $18, the lowest it dropped was $20, hence the limit buy order could not be executed.