You are bowling and have one pin left standing. You roll the 10kg bowling ball at a velocity of +1 m s into the...
You are bowling and have one pin left standing. You roll
the 10kg bowling ball at a velocity of +1
m
s
into the 1kg pin, which is at rest. After the ball hits the pin, the pin
and the ball both travel along a straight line. If the final velocity of the ball after it hits the pin is +0.9
m
s
, what
is the kinetic energy of the pin after it is struck by the ball?
14 years ago
999999.99
Answer(0)
Bids(0)
other Questions(10)
- 3 ways how Germany was affected by the great depression
- what is the first ten amendements called?
- I have approx: 10 assignments regarding torts, contracts, etc.. that I need help with. Does the company help with law...
- anil has 13 coins in his pocket, 6 pound coins, 3 twenty pence coins and 4 two pence coins. he...
- 12a-1=8a+2
- Monologue of the character boots and and his journey and life, from the movie Charlie and boots
- Consider the objective function z= 3x+7y subject to the following constraints: x>=8 y<=22 y>=x x>=0 y>=0 Find...
- surjeet picks aard from adeck of playing cards and records whether it is black or red.she returns the card to...
- http://s177.photobucket.com/albums/w239/richodude/Stat%20Hw%205%20Chap%2010%20and%2011/?albumview=slideshowPress pause on the bottom left of the page to stop the slideshow.
- earthquakes in california