solve this problem: A cereal factory has weekly fixed costs of $47,000. It costs &1.26 to produce each box...
solve this problem: A cereal factory has weekly fixed costs of $47,000. It costs &1.26 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $4.15. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.
13 years ago
5
Answer(1)![blurred-text]()
![]()
Purchase the answer to view it

NOT RATED
Bids(0)
other Questions(10)
- I need help with a adoption (against) speech, with a introduction and some arguments.
- Psychology
- a lasagna recipe calls for 1 half part noodles 1/8 part cheese while the rest is made up of the...
- do you think kanyes actions or claras actions were most inspiring?
- define ginning
- what words do you get when you use mice and people
- Convert the width & height of the suitcase to inches. Width - 2ft 2 1/2 in. Height-1ft 9 in.
- HI, I need a quote please for a 40 page essay on D Day (world war 2) for a...
- how to draw an atomic structure of bismuth
- Why is there ethnical values in business?