A project requires an initial investment of $200,000 and expects to produce a cash flow before taxes of 120,000 per year for two years (i.e., cash flows will occur at t = 1 and t = 2)
(Not rated)
(Not rated)
A project requires an initial investment of $200,000 and expects to produce a cash flow before taxes of 120,000 per year for two years (i.e., cash flows will occur at t = 1 and t = 2). The corporate tax rate is 30%. The assets will depreciate using the MACRS - 3-year schedule: (t = 1, 33%); (t = 2: 45%); (t = 3: 15%); (t = 4: 7%). The company's tax situation is such that it can use all applicable tax shields. The opportunity cost of capital is 12%. Assume that the asset can sell for book value at the end of the project. Calculate the NPV of the project (approximately).
12 years ago
Please give Good Rate if you like with my Answer - Use it as a GUIDE
NOT RATED
Purchase the answer to view it

- project_npv.xls