Light travels extremely rapidly (c = 3.00×108 ). Suppose you had to travel 29 miles to work every day. If...
Light travels extremely rapidly (c = 3.00×108 ). Suppose you had to travel 29 miles to work every day. If you traveled at the speed of light for the entire trip, how long would it take you to get to work (in seconds)? [1 mile = 1.61 ]
14 years ago
999999.99
Answer(1)![blurred-text]()
![]()
Purchase the answer to view it

NOT RATED
Bids(0)
other Questions(10)
- -72x+216/-432=-144x-720/-432
- how did vatican II change the church
- What responsibilities accompany freedom?
- railroads and its effects on western expansion
- factor x^3+x^2-22x-40
- 5b+7+2+7b=
- how do you write reading criticism on gilgamesh?
- how do you get from moles to grams?
- The Triangle fire raised critical questions about the regulatory role of government in society, especially the issues of workers' safety...
- lim as x-> 4 of [(1/(x^.5))-(4/(x-4))]